Kategoriler

  Soğuk Suyun Vücudumuza Sunduğu Mucizevi Etki

  12/02/2017 0 Comment(s)

  Soğuk Suyun Vücudumuza Sunduğu Mucizevi Etki.Cildimiz ve saçlarımız parlaklığını, sebum denilen bir tabakadan alır. Bu tabaka saçımızı ve cildimizi kaplayarak, korunmasını sağlıyor. Ancak banyo yaparken sıcak su kullanmak bu tabakanın kurumasına dolayısıyla cildimizin nemini kaybetmesine ve saçlarımızın hassaslaşıp daha çabuk kırılmasına yol açıyor.

  Soğuk Suyun Vücudumuza Sunduğu Mucizevi Etki
  Soğuk suyun cildi gençleştirdiğinin ve saçları soğuk suyla yıkayınca daha parlak olduğunun temelinde de bu neden yatar aslında. Saçları çabuk yağlanan kişiler şampuanı ılık suyla uyguladıktan sonra saç kremini arıtırken soğuk su kullanırlarsa saçların dış tabakası güçlenir dolayısıyla kirler tutunamaz ve yağlanma azalmış olur. Yağlanma azalınca da haliyle saçınız daha uzun süre temiz kalacağı için daha parlak durur.

  Ayrıca saç kurutma makinelerinin soğuk hava ayarı da benzer düşünceyle yapılmıştır. Yani saçımı özellikle kışın, soğuk suyla yıkamak zor geliyor diyorsanız, en azından saçınızı kuruturken fön makinenizi soğuk hava ayarında kullanırsanız da benzeri bir etki edebilirsiniz.

  Gelelim cildimize olan etkilerine. Sıcak suyla aldığınız duşun ardından tüm gözenekleriniz açılmış bir vaziyettedir. Bunun üzerine vücudunuzu yaklaşık 4-5 dakika kadar soğuk suya maruz bırakırsanız, soğuk su, açılmış olan gözenekleriniz içindeki tüm toksinleri dışarı atar. Ayrıca vücudunuzdaki kan akışını hızlandırarak, yağ birikmesiniz engeller ve daha sıkı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

  Yazması, okuması bu kadar kolay ama uygulaması zor dediğinizi duyar gibiyiz. Yazın soğuk su konusunda pek sorun yaşamasak ta kışın bu durumun çok kolay olmadığının farkındayız. Kışın küvetiniz varsa küvetinizi sıcak suyla doldurabilir ve soğuk suyu sıcak suyun içindeyken uygulayabilirsiniz. Eğer küvetiniz yoksa sıcaktan birden soğuğa geçmek yerine ayarı yavaş yavaş düşürerek soğutmayı deneyin.

  Leave a Comment