Kategoriler

  Sağlık deposu olan sebzeler

  12/02/2017 0 Comment(s)

  Merhaba arkadaşlar bügün size sağlık deposu olan sebzelerimizi anlatacağım,tam bir Vitamin, kalsiyum, lif ve antioksidan kaynağı yeşil yapraklı sebzeler, kansere karşı güçlü bir savaşçı olmalarıyla biliniyor. Sağlıklı yaşam ve beslenmede önemli bir yeri olan bu sebzelerin faydalarına gelin bakalım.

  Karalahana
  A, C, K, B6 vitaminleri, kalsiyum ve magnezyum açısından zengin olan Karalahana, kanserin oluşmasını önler. Kolesterolü düşürür, mide ve bağırsak ülserine iyi gelir. Vücuttaki zehirli maddelerin atılmasını sağlar. İdrar söktürücü olup kabızlığı giderir.

  Ispanak
  Demir, kalsiyum, protein ve çeşitli vitaminler bakımından zengin olan Ispanağın en belirgin özelliği vücuda dayanıklılık ve kuvvet vermesi. Yorgunluğu giderdiği gibi zihni kuvvetlendirir. Kansızlığa faydalı olmakla birlikte kanser, kalp ve damar hastalıkları ile soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Aynı zamanda prostat kanserini önleyici olduğunu söyleyebiliriz. Sindirimi kolaylaştırır. Yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırır.

  Brokoli filizi
  C, K, A vitaminleri, demir ve kalsiyum içeren brokoli, sağlığınız için oldukça faydalı bir besin. Kansere karşı iyi bir koruyucudur. Sindirime yardımcı olur, kolesterolü düşürür. İçerdiği kalsiyum ve K vitamini ile kemik sağlığını korur.

  Lahana
  B, C ve E vitaminleri, potasyum, kalsiyum, demir, ve magnezyum gibi mineraller bakımından zengin olan lahana, kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen bir maddeye sahip. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi kalp sağlığını korur. Sindirimi kolaylaştırır, İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Romatizma ve siyatik şikâyetlerini azaltır.

  Tere: Karaciğer, böbrek ve bronşları temizleyip hazımsızlığı giderir. Kanı temizler ve kan şekerini dengede tutar. Bol miktarda demir içerdiğinden kansızlığa iyi gelir.

  Semizotu: Lif bakımından zengin olan semizotu, peklik(kabızlık) sorunu yaşayanlara iyi gelir. İçeriğindeki omega 3 yağı sayesinde gut hastalığı, baş ağrısı ve diğer vücut ağrılarını gidermeye yardımcıdır. Kanı temizler, iyi bir idrar söktürücüdür, sinir krizleri ve beyin yorgunluğunu geçirmede etkilidir. Kilo vermeyen yarayan semizotu, diyet listelerinin olmazsa olmazıdır.

  Marul: Kan şekerini dengede tutarak açlık hissinin önüne geçer. Kanı temizler, idrar söktürücüdür. Karaciğerin korunmasına destek olur. Kalsiyum bakımından zengin olduğundan kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar.

  Roka: İdrar söktürücü ve hazmı kolaylaştırıcıdır. Karaciğeri korur, böbrekleri çalıştırır, iştah açar.

  Maydanoz: İyi bir demir kaynağı olan maydanoz, kalsiyum, potasyum, kükürt ve A vitamini bakımından zengin bir besindir. Bir tutam maydanoz ile günlük C vitamini ihtiyacının çoğu karşılanır. Maydanoz sindirimi kolaylaştırdığı gibi kan şekerini dengede tutar. Ayrıca görme gücünü ve anne sütünü arttırıcı özelliğe sahiptir.

  Leave a Comment