Bağırsaklara İyi Gelen Yiyecekler

 
Bağırsaklar vücudumuz için en önemli organlardan bir tanesidir.

Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını ve zararlı atıkların vücuttan atılmasını bağırsaklar sağlamaktadır. Bu yüzden de bağırsakların doğru ve düzgün bir şekilde çalışması büyük bir önem taşımaktadır. Bağırsaklar ne kadar sıkıntılı ve sağlıksızda, vücut o kadar problemlidir! Sağlığınızı korumak için bağırsak problemlerinize elveda edin...

Bağırsaklar ve dolaylı olarak sindirim sistemi düzenli ve doğru şekilde çalışmadığında tuvalete çıkamama durumu, çok tuvalete çıkma durumu, ishal, kabızlık, gaz, şişkinlik gibi birtakım problemler meydana gelmektedir. En çok da bu yüzden bağırsakların doğru ve düzgün şekilde çalışması önemlidir.

Genel olarak bağırsakların çalışma ölçüsü bakımından günde bir kez tuvalete çıkma durumu sağlıklı olarak kabul edilmektedir. Ancak bu durumun rakamsal olarak çok fazla altına ya da çok fazla üstüne çıkması hali ishal veya kabızlığın göstergesi olmaktadır.

Her gün düzenli olarak besinler yoluyla vücuda belirli bir miktarda lif almak bağırsakların doğru ve düzenli şekilde çalışması için oldukça faydalıdır. Yine benzer şekilde her gün bol bol su içmek de bağırsakların çalışmasına yardım etmektedir. Buradan şunu anlıyoruz ki bağırsaklarımızın gerektiği şekilde çalışabilmesi için beslenmemiz çok önemlidir.

Dolayısıyla doğru beslenme alışkanlıkları kazanmak, doğru ve sağlıklı bir beslenme programı hazırlayarak ona uymak bağırsakların düzenli ve gerekli şekilde çalışması konusunda büyük bir rol oynamaktadır.

Bağırsaklara iyi gelen birtakım yiyecekler de bulunmaktadır. Bu yiyecekleri bağırsak problemleri yaşadığımızda rutin olarak tüketmemiz çok etkili ve faydalı olmaktadır.

Bağırsaklara İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Bakliyat

Tüm bakliyatlar yüksek oranda lif içermektedirler. Özellikle bağırsak hareketlerine destek olan fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagiller sağlığımız için çok faydalıdırlar. Dolayısıyla bağırsaklarınızın çalışması ile ilgili birtakım sorunlar yaşıyorsanız bakliyatlardan yapılmış yemekleri kesinlikle tüketmelisiniz.

Aynı zamanda tüm bakliyatlar demir bakımından da oldukça zengindir. Bu yönüyle de sağlığa çok ama çok faydalıdır. Bu sebeple günlük beslenmenizde sıklıkla bakliyatlardan yapılmış yemeklere yer vermenizde çokça fayda bulunacaktır. Böylece kabızlık, şişkinlik, gaz ve benzeri rahatsızlıklardan etkilenme ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki sağlıklı bir vücudun birinci şartı sağlıklı bir beslenme alışkanlığıdır. Bunun önemi kesinlikle akıllardan çıkarılmamalıdır ve hayat tarzı da buna göre şekillendirilmelidir.

2. Kepekli Tahıllar

Kepekli tahıllar da bağırsaklara çok iyi gelen yiyeceklerdir. Çünkü kepekli tahıllardan yapılmış tüm gıdalar yüksek oranda lif içermektedirler ve bu lifler bağırsakların düzenli ve doğru şekilde çalışmasına katkı sağlamaktadırlar.Bu sebeple de genellikle uzmanlar beyaz ekmek tercihi yerine kepekli etmek tercihinin daha sağlıklı bir hareket olduğunu vurgulamaktadırlar.

Dolayısıyla günlük beslenmenizde kesinlikle kepekli tahılları sıklıkla tercih etmelisiniz. Böylece bağırsak problemlerinizin yavaş yavaş son bulduğunu izleyebileceksiniz. Örneğin eğer sabah kahvaltısı yapmak gibi bir alışkanlığınız yok ise sabah kahvaltısında bir kase sütün içerisine kepekli tahıllardan üretilmiş kahvaltılık gevrek ekleyerek onu tüketebilir ve böylece güne hem sağlıklı bir şekilde başlayabilir hem de bağırsaklarınızı güne başladığınız ilk anlardan itibaren çalıştırmaya başlayabilirsiniz.

Dolayısıyla beslenme alışkanlıklarınıza kepekli tahılları ilave etmenizin büyük faydaları olacaktır. Bunun önemini asla unutmamanız gerekmektedir.

3. Kuru Meyveler

Kuru meyvelerin de bağırsakları çalıştırmaya çokça yardımcı olduğu bilinmektedir. Özellikle de kuru incir, kuru kayısı ve kuru erik gibi kuru meyveler her gün az miktarda ara öğünlerde tüketildiği takdirde hem sindirim sisteminize yardımcı olarak bağırsaklarınızı çalıştıracak hem de açlık hissinizi bastıracaktır.

Özellikle bunlar gibi kuru meyvelerin tüketiminden sonra beklenen etkiyi hızlandırmak ve arttırmak amacıyla yenildikten hemen sonra bir bardak ılık su içilmesi de tavsiye edilmektedir. Bu yüzden günlük beslenme alışkanlıklarınız arasına muhakkak kuru meyveleri de almanızı tavsiye ederiz. Her gün ana öğünlerinizin dışındaki ara öğünlerinizden en az bir tanesine az miktarda bu kuru meyvelerden birini ilave ederek doğru ve düzgün şekilde çalışan bağırsaklara siz de sahip olabilirsiniz.

Unutmayınız ki her gıdanın aşırı tüketimi vücuda birtakım zararlar verebilmektedir. Bu yüzden de her gıdayı tüketirken aşırıya kaçmaktan kaçınmalı ve kararında bırakılmalıdır. Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme ancak bu şekilde mümkündür.

4. Taze Meyveler

Taze meyveler de bağırsakların çalışmasını hızlandırarak sindirim sistemini düzenlemektedir. Çünkü taze meyveler de lif bakımından çok zenginlerdir. Her gün belirli bir miktarda taze meyve tüketmeniz bağırsaklarınız için çok faydalı olacaktır.