Biberiyenin Faydaları

 

Biberiye Türk ve dünya mutfağında yemeklere lezzet vermek için kullanılan güzel kokulu bir bitkidir. Biberiyenin bu lezzetinin ve güzel kokusunun yanı sıra insan vücudu için oldukça fazla faydaları da bulunmaktadır.

Biberiyenin Sağlığa Etkileri

1. Migren

Biberiye uzun yıllardan beri çaresi olmayan ve hastaları için büyük sıkıntı yaratan migreni tedavi etmek için kullanılmaktadır. Biberiyenin buharının solunmasıyla migren ağrılarını dindirebildiği bilinmektedir. Bu yöntem migren ağrılarını dindirmekle de kalmayıp beynin fonksiyonlarının da daha iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır. Migren ağrısı çekenler düzenli olarak bu işlemi uygulayarak migrenin yarattığı can sıkıcı sıkıntıları en aza indirebilirler.

2. Kanser

Biberiye kanserle savaşma konusunda oldukça etkili bir bitkidir. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda biberiyenin kanser tedavisinde etkili bir yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda biberiyenin düzenli olarak ve yeteri miktarda tüketilmesiyle muhtemel kanser riskini de azalttığı da ortaya konmaktadır. Ancak yine de biberiyenin tüketilmesinde doktora danışmakta fayda vardır.

3. Ağrı Kesici

Biberiye zaman zaman ilaç kullanmak istemeyenler tarafından ağrı kesici özelliği sebebiyle tüketilmektedir. Eklem ve kas ağrıları gibi ağrılarda oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

4. Alerji

Biberiye kimi alerjik reaksiyonlarda oldukça olumlu sonuçlar göstermektedir. Biberiyenin alerjinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmada etkili olduğu ortaya konmaktadır. Bu sebeple birtakım alerjileri bulunan insanların biberiye tüketmesi kimi çevrelerce tavsiye edilmektedir.

5. Saç Sağlığı

iberiyenin mucizevi özelliklerinden bir tanesi de saçlara oldukça iyi gelmesidir. Saçları koruyan biberiye, saç dökülmelerini de önleyici özelliğe sahiptir. Ayrıca içeriğindeki birtakım maddeler sayesinde dökülen saçların yerine yenilerinin çıkmasını sağlama konusunda da etkili olduğu görülmektedir.

Biberiyenin Diyetinizdeki Önemi

Diyet yaparken tüketilecek besinlerden biri de biberiyedir. Ancak özellikle diyet yapan kişiler biberiyeyi çay olarak tüketmeyi tercih ederler. Biberiye çayı direkt olarak zayıflamayı sağlamasa da sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak ve bu yolla kilo vermek konusunda yardımcı olabilmektedir. Yaptığınız diyet doğrultusunda beslenme ve diyet uzmanınızın sizin için hazırlamış olduğu diyet listesine beslenme ve diyet uzmanınızla görüşerek biberiye çayı da ekleyebilirsiniz. Çünkü direkt olarak zayıflatmasa bile oldukça lezzetli ve sağlıklı bir bitkidir. Siyah çaya oranla da tercih edilmesi daha çok yarar sağlamaktadır. Aynı zamanda biberiye bağırsakları çalıştırmaktadır. Bu etkisi ile diyet döneminde sindirim sisteminin düzenli çalışmasını konusunda vücuda destek olabilmektedir. Kimi çevrelerce biberiyenin terletici özelliğinin bulunduğu da söylenmektedir. Bu yüzden yine diyet döneminde vücuttan toksinlerin atılabilmesi için etkili olabilmesi mümkündür.

Fazla Biberiye Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Biberiye genel olarak bakıldığında oldukça faydalı bir bitkidir. Yalnızca aşırı tüketilmesi gibi durumlarda sorunlara yol açabilir. Bunun haricinde gebelik dönemlerinde kadınların tüketirken dikkatli olması gerekebilir. Aynı zamanda yüksek tansiyon problemi yaşayan kişiler de biberiye tüketimine dikkat etmektedir. Sıkça rastlanmasa bile biberiyenin kimi bünyelerde alerjik reaksiyonlar gösterdiği de bilinmektedir. Bu sebeple de biberiyenin haddinden fazla tüketimi konusunda dikkatli olmak gerekir. Ayrıca uzmanlar tarafından aktarılan bir bilgiye kanamalı hastalığı bulunan kişilerin biberiye tüketmemesi gerekmektedir. Aynı şekilde biberiyenin epilepsi hastaları için de iyi bir bitki olmadığı söylenilmektedir. Esasen fazlaca sağlıklı bir besin olan biberiye her gıdada olduğu gibi aşırı ve vücudun ihtiyacından fazla tüketildiği takdirde birtakım rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir. Bu sebeple yine her gıdada olduğu biberiyede de tüketime dikkat etmek gerekir. Belirgin bir rahatsızlığı ve hastalığı olan kişilerle ilaç kullanan hastaların da düzenli olarak biberiye tüketmeden önce doktorlarına başvurmaları ve biberiye tüketimi konusunda bir sakın olmadığından emin olmaları gerekmektedir. Hamilelik ve emzirme dönemi oldukça hassas bir süreçtir. Bu süreçte tüketilen gıdalar da anne ve bebek için büyük önem taşır. Bu dönemde tüketilecek gıdalar doktora danışılmadan tüketilmemelidir. Bu süreçteki kadınların biberiyeyi fazlaca tüketmek konusunda da doktorlarına danışmaları büyük önem taşımaktadır. Biberiye sağlıklı beslenme konusunda oldukça önemli bir besin olmasına rağmen doğru şekilde ve yeterli miktarda tüketilmesi ancak bu koşulu sağlayabilmektedir.

Biberiyenin Besin Değerleri

100 g biberiyede;

Kalori (kcal) : 57

Karbonhidrat (g) : 7.66

Protein (g) : 0.81

Yağ (g) : 2.51

Lif (g) : 2.91

Kolesterol (mg) : 0

Sodyum (mg) : 8

Potasyum (mg) : 157

Kalsiyum (mg) : 211

Vitamin A (mg) : 52

Vitamin C (mg) : 0

Demir (mg) : 4.84